Projektni ciklusi u znanosti i razvoju

2. Projekt

Prema definiciji Project Management Instituta (PMI): Projekt je "privremeni poduhvat poduzet u svrhu stvaranja jedinstvenog proizvoda, usluge ili rezultata" [11].

Iz ovoga proizlaze osnovne karakteristike projekta, a to su privremenost, jedinstvenost, ali i postupna razrada. Svaki projekt ima određeni početak i određeni kraj. Završetak projekta može nastupiti kada se ispune ciljevi projekta - što je najpovoljnija, tj. željena situacija. Ipak u nekim slučajevima kada postane jasno da se ciljevi tog projekta neće postići (npr. jer nemamo dovoljno vremena, novca, resursa i sl.), projekt također može završiti. Ponekad pak u tijeku provođenja projekta dolazi do situacije da potreba za projektom više ne postoji (naručitelju proizvoda/usluge to više ne treba jer je svoj problem riješio na neki drugi način) pa se projekt ukida.

Osim ove definicije od strane udruge profesionalnih projektnih menadžera u nastavku dajemo još nekoliko definicija projekta postavljenih od strane stručnjaka i znanstvenika koji su priznati autoriteti na području projektnog menadžmenta. Prema definiciji "gurua" projektnog menadžmenta Harolda Kerznera [5] projekt je svaki niz aktivnosti i zadataka koji:

  • ima svoj specifičan cilj i treba se ispuniti tako da zadovoljava određene specifikacije
  • ima određen početak i kraj
  • ima određena ograničenja u financiranju
  • troši ljudske i ostale resurse (novac, opremu i dr.)
  • su višefunkcijski (uključuju aktivnosti više poslovnih funkcija)

Međunarodni standard ISO 8402 definira projekt kao: „niz koordiniranih aktivnosti, s određenim početkom i završetkom, vođenih za postizanje specifičnog cilja, u ograničenom vremenu, troškovima i resursima“.

Wysocki definira projekt kao slijed jedinstvenih, složenih i povezanih aktivnosti koje imaju zajednički cilj ili svrhu koja mora biti dovršena u određenom roku, u okviru proračuna i prema određenoj specifikaciji [1]. Kratka razrada ovog koncepta daje se u nekoliko tvrdnja. Projekt je sastavljen od niza aktivnosti koje se izvršavaju po definiranom redoslijedu, izlaz (engl. deliverable) jedne aktivnosti je ulazna komponenta nove aktivnosti, svaka aktivnost troši vrijeme, materijalne i ljudske resurse. Aktivnosti nekog projekta su jedinstvene; njihov opseg, slijed i utrošak resursa svojstven je upravo tom projektu i ni jednom drugom. Povezanost aktivnosti očituje se u njihovim međusobnim logičnim ili tehnološkim odnosima.

Ako pokušamo obuhvatiti sve gore navedene definicije osnovne karakteristike projekta bile bi sljedeće:

  • projekt je jedinstveni poduhvat ograničenog opsega;
  • projekt se sastoji od međusobno ovisnih i povezanih aktivnosti;
  • projekt je uspješno završen tek kada je rezultat, proizvod ili usluga projekta postigla traženu kvalitetu;
  • u projekt su uključeni mnogobrojni i raznovrsni resursi, ljudski i materijalni;
  • projekt se ne smije poistovjetiti s rezultatom projekta zbog kojeg se projekt pokreće i provodi;
  • realizacija projekta ima ograničenja: ograničeno vrijeme trajanja (zadan rok završetka), resurse (ljudske, materijalne i novac) te veličinu ili opseg (npr. tehničke performanse) rezultata, proizvoda ili usluge projekta. Prema Wysockom ta se ograničenja mogu prikazati na sljedeći način:

trokut ograničenja

Slika: Trokut ograničenja projekta